دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفند ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد .

پس از سخنان رئیس جمهوری در جمع استانداران سراسر کشور درباره انتخابات سپس اطلاعیه های وزارت کشور و اظهارات سخنگوی شورای نگهبان درباره زمان استعفای مقام های کشوری و دولتی که قصد کاندیدا توری در انتخابات مجلس شورای اسلامی را دارند بتدریج قطب های انتخاباتی در حال شکل گیری است و بحث و گفت و گو درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور آغاز شده است .

با استعفای مقام های دولتی و کشوری و پیوستن آن ها به قطب های سیاسی مطرح در انتخابات بحث های انتخاباتی بتدریج تشدید می شود .

گرچه بحث درباره موضوع انتخابات هفت ماه مانده به زمان برگزاری آن بسیار زود هنگام است اما مثل همیشه از آنجا که گروه های سیاسی وارد برنامه ریزی های انتخاباتی شده اند و در این زمینه اظهار نظر می کنند و بتدریج شاهد بروز بحث های سیاسی در رسانه های همگانی خصوصا شبکه های اجتماعی و مطبوعات هستیم یک یاد آوری به دست اندرکاران انتخابات لازم است .

بطور معمول تشدید بحث های انتخاباتی فضای کسب و کار در کشور را تحت الشعاع قرار داده ، بحث ها را سیاسی کرده و افکار عمومی را به سوی انتخابات و بحث های اختلاف بر انگیز انتخاباتی سوق می دهد . خصوصا این که تجربه نشان داده است ، دشمنان انقلاب اسلامی همیشه از مقطع برگزاری انتخابات ها بعنوان فرصتی برای تحقق آمال خود سوء استفاده می کنند .

تا اینجای کار خیلی مشکلی وجود ندارد اما مشکل از آنجا شروع می شود که متاسفانه این روز ها  بحث ها رنگ و بوی اتهام زنی گروه ها و افراد به یکدیگر و زیر سئوال بردن عملکرد گذشته و حال دولت ها را به خود می گیرد  . هر گروه سیاسی یا داوطلب انتخابات برای مطرح کردن خود در افکار عمومی در سخنرانی هایش در اجتماعات گوناگون به فراخور وابستگی سیاسی که دارد به موضوعات انتقادی می پردازد که نتیجه آن سیاه نمایی درباره گذشته و حال کشور است و از آنجا که بطور طبیعی انتقاد ها و اتهام ها بیش از سایر موضوعات مورد توجه رسانه های همگانی قرار می گیرد  ، بازتاب آن ها فضای سیاسی آرام کشور را متشنج می سازد .

تداوم بحث های سیاسی به شکلی که اکنون جریان دارد ، موضوع مذاکرات هسته ای ، مشکلات اقتصادی ، فساد اقتصادی و ….   را در کانون انتقاد گروه های سیاسی و داوطلبان انتخابات و نهایتا افکار عمومی داخلی و خارجی قرار داده و در شرایطی که تیم هسته ای در مراحل پایانی مذاکره قرار داد و دشمن در صدد وارد آوردن فشار های منطقه ای و جهانی به ایران برای تحمیل خواست های خود در مذاکره می باشد به هیچوجه بنفع منافع ملی کشور نیست خصوصا این که در منطقه نیز با مشکلات فراوانی مواجه هستیم که باید در آن ها نقش آفرینی کنیم .

مشکلات اقتصادی داخلی نیز مزید بر موضوعات یادشده و در کانون توجه فعالان انتخاباتی قرار گرفته است .

در کنار همه موضوعات یادشده ، تبدیل گفت و گو های سیاسی به مشاجرات سیاسی و لغو سخنرانی های داوطلبان از گروه های مختلف در دانشگاه ها ، مساجد و … شهر های مختلف فضای سیاسی مناسبی را ایجاد نمی کند و ادامه آن می تواند فضای ارام کنونی را دستخوش نا ارامی  قرار دهد .

آنچه در این مقال بر آن تاکید دارم این است که در کنار مدیریت فرآیند اجرایی برگزاری انتخابات که پروسه ای معمول است ، دست اندرکاران مدیریت انتخابات از مدیریت فضای سیاسی و اجتماعی انتخابات نیز نباید غافل شوند و ضرورت دارد برنامه ای برای مدیریت فضای سیاسی و اجتماعی کشور در ماه های پیش رو تدوین و اجرا کنند بگونه ای که اظهارات همه گروه ها و داوطلبان را در مسیر سازنده ای سوق دهد که نهایتا به شور و شعور سیاسی و هیچان مثبت انتخاباتی مردم منجر شود .

این موضوعی است که معمولا در انتخابات ها در لابلای فعالیت های اجرایی از آن غافل می شویم  تا مگر رویدادی و حادثه ای توجه مسئولان را به این مهم جلب کند .

پیش از آن که بحث های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی انتخابات ، افکار عمومی را بنفع دشمنان انقلاب اسلامی به بیراهه سوق دهد و فضای ملتهبی را  در کشور ایجاد کند که دشمنان فعال از آن سوء استفاده نمایند ضرورت دارد دست اندرکاران انتخابات بگونه ای برنامه ریزی کنند که بحث های سیاسی اهانت آمیز ، اتهام زننده و نا امید کننده کنونی را به بحث هایی سازنده برای بیان برنامه گروه ها و داوطلبان انتخابات جهت ساختن آینده کشور در زمان مناسب هدایت نماید تا انتخابات امسال به فرصتی برای همدلی و همزبانی همه آحاد جامعه تبدیل شود .