طی سال های اخیر جهان اسلام با پدیده جدیدی به نام داعش مواجه شده است که تصویر مشوه ای از اسلام را به جهان ارائه کرده است .

اندک مطالعه ای درباره این پدیده ، تفکرات و عملکرد آن نشان می دهد منشاء این پدیده همان هایی هستند که سناریوی قدیمی اسلام هراسی و خاورمیانه مدرن را دنبال می کردند و امروز نیز در ادامه همان پروژه القاعده ، گروه افراطی جدیدی به نام داعش پدید آوردند که با تفکر افراطی و با ترکیب جدیدی از کمک های اطلاعاتی و تکنولوژیک آمریکا و اسرائیل ، نیروهای حزب بعث وابسته به صدام ، تفکر ارتجاعی و کمک مالی سران برخی کشورهای عرب منطقه و جاسوسی منافقین ، جنایات عجیب و غریبی را در کشورهای منطقه که در حال تمرین مردم سالاری دینی هستند مرتکب می شوند.

از آنجا که هدف این پدیده عراق ، سوریه ، شیعه ، سنی ، کرد و .. نبوده و نیست و جهان اسلام را نشانه گرفته است ، مسئولیت خطیری متوجه جهان اسلام و همه آنانی است که دلشان برای اسلام می تپد .

ایجاد چنین پدیده هایی بطور معمول از یک تفکر و تئوری شوم آغاز شده و پس از آن با برنامه و امکانات ترکیبی، عملیاتی شده و اهدافی را برای پدید آورندگان آن رقم می زند.

گسترش تفکر داعش ایسم نه تنها جهان اسلام را به مخاطره خواهد انداخت بلکه خطری جدی برای امنیت منطقه و جهان در آینده خواهد بود همانگونه که القاعده نمونه ای از آن را در ۱۱ سپتامبر آمریکا به نمایش گذاشت.

اندک تاملی بر این نکته که آسیب های پدیده داعش بر پیکره جهان اسلام و تخریب چهره اسلام در جهان بنفع چه کسانی تمام می شود ؟ چه گروه هایی برای آنان برنامه ریزی      می کنند ؟ بودجه آنان را چه کسانی تامین می کنند و داعش را چه کشورهایی تدارک تسلیحاتی کردند ؟ همه نشاندهنده چگونگی پیدایش این پدیده شوم و اهدافش در منطقه است.

پاسخ این سئوال ها خیلی پیچیده نیست ؟ نشان حامیان داعش را از نوع تفکر ، عملکد و رفتار آنان به وضوح می توان دریافت .

حامیان القاعده ، داعش و النصره برغم هزینه میلیارد ها دلار در سوریه ، تبلیغات فراوان و کشتار و آواره کردن میلیون ها انسان بیگناه ، نتیجه اعمال تروریستی خود را در انتخابات افغانستان ، سوریه و عراق دیدند و مشاهده کردند که چطور مردم سوریه به دفاع از کشور خود به پای صندوق های رای رفتند و از کیان کشورشان در مقابل تفکر داعش ایزم و حامیان آنان دفاع کردند.

گرچه اعتقاد داریم اهداف عملیات تروریستی داعش صرفا براندازی نظام اسلامی در عراق نخواهد بود بلکه کل منطقه و جهان را هدف گرفته اند ، یقین داریم داعش در پروژه عراق که یک مهره از پازل جهانی آنان و حامیانشان علیه اسلام است راه به جایی نخواهند برد و مردم عراق خودشان پاسخ محکمی به آنان خواهند داد اما جنایات آن ها در عراق و سوریه بسیار فراتر از منطقه خواهد رفت ، آن ها با جنایاتشان به نام اسلام ، تصویر جهان اسلام و انسانیت را مشوه کرده و می کنند .

عقیده نویسنده بر این است که جمهوری اسلامی ایران ضمن تحلیل عمق این توطئه و اهداف تفکر داعش ایزم و پروژه کلانی که آنان و حامیانشان برای ایجاد آشوب در منطقه و درگیر کردن جهان اسلام به مسایل درونی خود پیگیری می کنند ، باید تلاش کرد جهان اسلام را نسبت به تفکر داعش ایزم و تبعات آن آگاه ساخته و مسلمانان جهان خصوصا اندیشمندان جهان اسلام و وجدان های بیداری که در سراسر دنیا قلبشان همچنان برای احیای انسانیت می تپد را برای مقابله با این پدیده شوم و خطرناک بسیج کرد .