سرمقاله زیر را بخاطر این نوشتم که ذهن مسئولان را از موضوعات پیش پا افتاده وقت گیر به سوی موضوعات استراتژیک و مهمی که آینده کشور را رقم خواهد زد متوجه کنم.

این سرمقاله در شماره 85 نشریه اقتصاد برتر درج شده است . امیدوارم تاثیر مثبتی روی مسئولان داشته باشد تا شاید از پرداختن به حاشیه ها خودداری کنند و به فکر آینده کشور باشند .

احمد خادم المله

بدلیل علاقه ای که به اخبار دارم ، گاهی تا پاسی از شب تحولات ایران و جهان را در رسانه های همگانی  داخلی و خارجی دنبال می کنم ، طی این سال ها که اخبار را رصد می کنم یک نکته توجه من را جلب کرده است و آن کثرت و تفاوت نوع خبرهایی است که ما ایرانی ها به مردممان می دهیم و تفاوت آن با خبرهایی که خارجی ها به مخاطبان خود می دهند .

در هر دو طرف خبرهای منفی و مثبت وجود دارد اما کثرت و موضوع این خبرها مهم است .

به تیتر های زیر که در راس اخبار رسانه های مهم جهان در یک روز منعکس شده ، توجه کنید  .

شرکت کشتی سازی ایماباری ژاپن از سفارش ساخت 4 کانتینربر غول پیکر خبر داد .

حجم معاملات تجاری روسیه و چین در حوزه انرژی تا ۲۰۳۵ به ۵۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

ناسا، سازمان ملی هوافضای آمریکا جمع کثیری از نخبگان علمی رشته های مختلف را گرد آورده تا ده اختراع برتر جهان را رقم بزند

صندوق بین المللی پول اعلام کرد اقتصاد هند در میان معدود اقتصادهای رو به پیشرفت در جهان است

دولت چین سرگرم ابداع شگرد های جدیدی است که تا 2020 یکصد میلیون گردشگر جذب کند.

حال به تیتر برخی خبرهای رسانه های همگانی داخل ایران در همان روز توجه کنید.

روابط عمومی دفتر رئیس دولت های نهم و دهم به معاون اول دولت یازدهم درباره سرنوشت در آمد های نفتی سال 90 پاسخ داد .

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت ، ناوگان هوایی کشور با 650 میلیارد تومان طلب روی خط قرمز است .

شایعات علیه پزشکان در فضای مجازی هزینه سنگینی برای کشور دارد.

رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم از صفر شدن امکان صادرات آلومینیوم خبر داد.

کمپین خودرو صفر نخرید اوج گرفت .

واقعا وقتی این نوع اخبار را در رسانه های خارجی و داخلی مقایسه می کنیم ، به این فکر می افتم که آن ها کجا می روند و ما چطور درگیر حاشیه شده ایم .

اخبار و آمار جهانی نشان می دهد ، دنیا خصوصا کشورهای قدرتمند به سرعت در حال پیشرفت هستند و هر کس تلاش دارد سهمی از منابع و بازار های جهانی را برای ملت خود کسب کند .

اما در ایران آنگونه که رسانه های همگانی بعنوان آینه جامعه نشان می دهند کشور بیش از حد درگیر حاشیه است که نتیجه آن را در نابسامانی های زیر پوست و حاشیه شهرهای بزرگ شاهد هستیم .

معمولا در چنین مواقعی مسئولان ، رسانه های همگانی را متهم به انعکاس اخبار منفی می کنند ، این را انکار نمی توان کرد اما نکته اصلی این است که تا مسئولان حرف نزنند و گزارش منفی ندهند و با هم دعوا نکنند ، خوراک برای رسانه ها تهیه نمی شود لذا هر دو باید در راهبرد و استراتژی خود تجدید نظر کنند و به جای این که افکار و رفتار جامعه را به سوی حاشیه های زیان ده سوق دهند ، همه را به سوی اهداف بلند و تولید و توسعه کشور هدایت نمایند.

طی سال های گذشته تحریم ها باعث شد از توسعه جهانی عقب بمانیم ، اکنون که فضای بین المللی قدری  باز تر شده است وقت حاشیه بازی و سیاست زدگی نیست و به جای درگیر کردن انرژی داخلی کشور در موضوعات حاشیه ای باید تلاش کنیم از فضای ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم و با برنامه ریزی هدفمند و عبور از حواشی انرژی بر و نومید کننده  عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم .